تماس : 09126108515

استراتژی محتوا چیست؟

با این 9 گام چگونه استراتژی محتوا تدوین کنیم؟

نوشتن و محتوا نویسی آهن ربای یک وب سایت است و مسلماً مهمترین ابزار در بدست آوردن اهداف شما در کسب و کارتان می باشد. چه شما بخواهید یک سایت جدید برای کارتان راه اندازی کنید، و یا فقط وبسایت فعلی خود را ارتقاء دهید، اینکه یک استراتژی محتوا قوی برای آن داشته باشید، بسیار حیاتی است.

با تدوین استراتژی محتوا، ارتقاء سایت خود را تضمین کنید.

استراتژی محتوا چیست؟

استراتژی محتوا یا همان استراتژی محتوا نویسی، برنامه شما را برای اینکه چگونه، کجا و چه زمانی محتوا خلق کنید، هدایت می کند.

دلیل اینکه مردم به وبسایت شما سر می زنند محتوای موجود در آن است. و هر بازنگری در طراحی یک سایت باید ابتدا  با رهیافت بازنگری محتوا ایجاد شود.

یک محتوای قوی هم، به مرور زمان پیر می شود و نیاز به جوان سازی دارد. یعنی اگر مدتی محتوای شما در سایتتان مورد توجه قرار نگرفت، یعنی زمان آن فرا رسیده که در آن بازنگری کنید و آن را به روز و تازه نمایید.

ما در اینجا می خواهیم برخی از مراحل کلیدی در ارتقاء محتوا نویسی وب سایتتان را شرح دهیم که در واقع اصول تدوین استراتژی محتوای قوی و مشتری پسند برای کسب و کارتان است.

 

با ما در این 9 گام استراتژیک در تدوین استراتژی محتوا برای وب سایت خود همراه باشید:

استراتژی محتوا برای وب

  1. ارزش منحصر به فرد خود را بیان کنید

محتوای سایت شرکت شما باید درباره چرایی و چگونگی برتر بودن شرکت شما جوابگو باشد. همچنین در خصوص اینکه سرویس های شما چگونه می تواند برای مشتریانتان ارزشمند باشد و مراحل آن را، توضیح بدهد.

این محتوا درباره خدمات شما، باید نسبت به شرکت های دیگر در صنعت مربوطه به گونه ای منحصر به فرد باشد، که بتواند شما را در بین رقبایتان متمایز کند. ارزش منحصر به فرد شما باید در جای جای وب سایتتان مشخص و برجسته باشد و در تمامی محتوای شما تنیده شده باشد.

در نهایت از اینکه محتوایی هدفمند و مرتبط با نیاز افرادی که می خواهید مخاطبان فعلی شما و مشتریان آینده شما باشند، تولید کرده اید، مطمئن شوید. این بسیار حیاتی و مهم است.

   2. محتوای سایت خود را حسابرسی کنید

قبل از اینکه محتوای جدید تولید کنید، مشخص کنید چه محتواهایی در حال حاضر دارید و در چه موضوعاتی در سایت خود احساس خلاء می کنید، که می بایست آن حفره ها را پر کنید. همچنین ببینید که کدام مطالب نیاز به بازنویسی دارند و کدام نوشته عملکرد خوبی در کسب رتبه در سایتتان داشته است و بازنگری آن کار چندانی نمی برد.

پس تمام محتواهای فعلی خود را لیست کنید. سپس در کنار هریک مشخص کنید که آیا خوب است و باید بماند. یا نیاز است بازنگری شود و یا اینکه باید حذف شود.

این کار تصویر روشنی از تعداد محتواهایی که شما نیاز دارید برایتان ترسیم می کند و به شما می گوید از کجا باید شروع کنید.

   3- تک تک مخاطبان خود را هدف قرار دهید

در تولید محتوا اکثر شرکت ها اغلب این اشتباه را می کنند. اینکه خودشان چه می خواهند بگویند را برای سایت خود می نویسند نه اینکه آنچه مخاطبانشان می خواهند بشنوند.

اینکه محتوایی ایجاد کنید که مخاطبان متنوعی، با طرز فکرهای مختلف را راضی نگه دارد و به اینکه چه چیزی برای آن ها مهمتر است فکر بکند، بسیار ضروری است. چرا که تولید محتوای شما فقط برای همین است.

با شخصیت شناسی مخاطبانتان می توانید محتوایی را تهیه کنید که با علائق،اهداف و نیازهای آن ها هماهنگی داشته باشد. استراتژی محتوای شما باید به گونه ای باشد که به مخاطبانتان آموزش دهد و نیاز آن ها را برطرف کند. پس به اینکه مخاطبان متفاوتی دارید، توجه کنید.

البته فراموش نکنید که محتوای وب سایت شما علاوه بر مشتریانتان، توسط کارمندان احتمالی، شرکای تجاری آینده شما و حتی رقبایتان دیده می شود. پس استراتژی محتوا شرکت را به گونه ای تنظیم کنید و طوری بنویسید که شما را آنگونه که هستید، نشان دهد.

  4- محتوا را برای مرحله به مرحله، نیاز مشتریانتان تهیه کنید

  استراتژی محتوای شما با ید به گونه ای باشد که:

 • بتواند مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کند.
 • حاوی اطلاعات متنوعی باشد که پاسخگوی سؤالات مرتبط با خرید محصول یا خدمات دریافتی باشد.
 • بازتابی از نمونه کارهای موفق شما باشد.
 • حاوی توصیف موفقیت شما از زبان مشتریانتان باشد.

  5- وب سایت شما باید حاوی محتواهای ضروری باشد

با داشتن یک استراتژی محتوای قوی، هر بخش از محتوای وب سایت شما یک هدف مشخص و مخاطب بخصوص دارد.

  اما محتواهای ضروری در تدوین استراتژی محتوا چه هستند؟

 • محتوای وبلاگ برای تغییر تفکر در مخاطبان و آگاهسازی آنها
 • محتوای برتر مانند کتاب های الکترونیکی
 • اطلاعات مربوط به توانمندی ها و خدمات شرکت
 • نمونه کارها
 • محتوای صفحه “درباره ما”
 • محتوای صفحه “فرم استخدام”
 • محتوای صفحه “سؤالات متداول”
 • محتوای نمایانگر روند فعالیت شرکت
 • محتوا درباره فرهنگ، مأموریت و چشم انداز شرکت

  6- از زبان مناسب استفاده کنید

اینکه شما با زبان مخاطبانتان با آنها صحبت کنید بسیار مهم است. اگر مخاطبانتان بسیار فنی و تکنیکی هستند می توانید اصطلاحات فنی به کار ببرید در غیر اینصورت باید زبان ساده تری را به کار ببرید تا برای مخاطبانتان دلنشین و قابل فهم باشد.

به غیر از مطالب وبلاگ که به زبان رسمی می نویسید در تولید محتوای بقیه مطالب باید به گونه ای عمل کنید، که برای مشتری و مخاطب یک مکالمه رو در رو به نظر برسد.

  7- در استراتژی محتوای خود برنامه زمانبندی برای تولید و انتشار محتوا را بگنجانید

در یک تدوین برنامه استراتژی محتوا، وقتی تصمیم گرفتید در چه زمینه هایی محتوا تولید کنید و ابتدا روی چه موضوعاتی تمرکز کنید، باید یک برنامه زمانبندی برای تولید و انتشار محتوا ترسیم کنید.

  این برنامه باید:

 • اولویت ها را برای تولید محتوا نشان دهد.
 • زمان لازم برای تولید هر یک از انواع محتوای مورد نیاز را نشان دهد.
 • تاریخ انتشار هر محتوا را مشخص نماید
 • این برنامه حداقل برای یک بازه زمانی سه ماهه تهیه شده باشد.

  8- افراد مناسب برای محتوا نویسی را انتخاب کنید

بخش مهمی از فرآیند تدوین استراتژی محتوا، همان نوشتن محتوای مناسب می باشد. پس باید ظرفیت های افراد خود را برای نوشتن شناسایی کنید و بنا به تخصص هر یک از افراد، مسئولیت نوشتن بخشی از محتوای وب سایت خود را به ایشان بدهید.

البته فراموش نکنید حضور یک رهبر اجرایی که تسلط کافی به استراتژی محتوای شرکت داشته باشد، برای کمک به کارشناسان بسیار مهم است.

اگر از چنین ظرفیتی برخوردار نیستید، باید از کمک شرکت هایی که در این زمینه کار می کنند استفاده کنید. سئو کار برتر هم با داشتن تیم تدوین استراتژی محتوا و تولید محتوای حرفه ای و متناسب با کسب و کار شما، آماده کمک به شما مشتریان محترم می باشد.

  9- با گرفتن بازخورد عملکرد خود در تولید محتوا را ارزیابی کنید

نکته طلایی در یک استراتژی محتوا موفق این است که با مخاطبان خود در ارتباط باشید. و عملکرد محتوای خود را از دیدگاه آن ها بررسی کنید.

یعنی ببینید کدام محتواها به اشتراک گذاشته می شوند؟ کدام صفحات بازدید بیشتری دارند؟ کدام صفحات نرخ پرش بیشتری دارند؟

بررسی این موارد نقاط قوت و ضعف شما برای بازنگری استراتژی محتوا شما در آینده می باشد و نقشه راه برطرف کردن خلاء ها و برجسته کردن توانمندی های شما است.

و کلام آخر

داشتن استراتژی محتوا و رعایت نکات فوق باعث می شود:

 • مخاطبان بیشتری به سایت شما سر بزنند.
 • ماندگاری آن ها در سایت بیشتر شود.
 • موتورهای جستجو با بررسی رفتار کاربران سایت شما به شما رتبه بالاتری بدهند.

به شما پیشنهاد می دهیم مقاله تولید محتوا و 4 رمز پنهان در محتوا نویسی را مطالعه بفرمایید.

این یعنی شما بالاتر دیده شوید و مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل تبدیل شوند.

و این روند همچنان تکرار خواهد شود …

موفقیت در گرو داشتن نظام فکری هدفمند است، چه در داشتن استراتژی تولید محصول، استراتژی بازاریابی و فروش و یادر داشتن استراتژی محتوا.

برای موفقیت در محتوا نویسی مقالات مربوط به مولتی رایان را مطالعه نمایید .

 1. استراتژی محتوا چیست؟

یک برنامه ی مدرن که به شما در نحوه تولید محتوا و زمان انتشار آن کمک می کند.

 1. انواع استراتژی محتوا

مخاطب هدف خود را شناسایی کنید با زبان ساده بنویسید از محتوا نویسیان حرفه ای کمک بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محتوای جدول