سئو چیست و در سال 2021 چگونه باعث ارتقاء کسب و کار شما می شود؟

سئو چیست

سئو :

اگر می خواهید بدانید سئو چیست و چگونه عمل می کند؟

اگر می خواهید بدانید که بازاریابی سئو چیست و می خواهید آن را در کسب و کار خود اعمال کنید؟

ما در این مطلب برای شما یک آموزش به زبان ساده در خصوص، معنای سئو و بهینه سازی برای موتورهای جستجو و بازاریابی سئو آورده ایم. پس با ما همراه باشید:

با مطالعه این مقاله شما قادر خواهید بود استراتژی سئو سایت خود را ارائه دهید و از نتایج بلند مدت آن بهره ببرید.

برای کسب و کارهایی که به تازگی وب سایت خود را راه اندازی کرده اند و یا قصد طراحی مجدد آن را دارند، سئو در نگاه اول کمی ترسناک به نظر می رسد.

اما لزوماً اینطور نیست.

شما می توانید با آشنایی مختصر با سئو، فرآیندی مؤثر را برای کسب و کار خود طراحی نمایید تا از موفقیت طولانی مدت آن بهره مند شوید.

حتی اگر در شرکت خود فرد سئو کار مجرب نداشته باشید، می توانید با یادگیری اصول اولیه همچنان تغییرات مثبتی را در وب سایت خود ایجاد کنید که باعث بهبود برای موتورهای جستجو شود. مضاف بر اینکه همکاران سئو کار حرفه ای ما در سئو کار برتر، آماده ارائه مشاوره در خصوص خدمات سئو به شما هستند.

seo

seo

سئو چیست؟

SEO  مخفف عبارت search engine optimization می باشد و به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است.

سئو در واقع شامل مراحلی از بهینه سازی وب سایت شما می شود که می تواند ترافیک ارگانیک را به سایت شما بیاورد. ترافیک ارگانیک یعنی اینکه بدون پرداخت مبلغی، توسط موتورهای جستجو در صفحه اول جستجو قرار بگیرید و مخاطبان شما را در رتبه بالاتری از رقبایتان ببینند و وارد سایت شما شوند.

به بیان دیگر می توان اینطور گفت که سئو شامل تغییراتی می شود، که در طراحی صفحات وب سایت و در محتوای سایت به گونه ای اعمال می شود که باعث می شود سایت شما برای موتورهای جستجو جذابیت بیشتری داشته باشد و بیشتر و بهتر دیده شود.

تمام آنچه شما به عنوان سئو انجام می دهید به این امید است که موتورهای جستجو شما را به عنوان نتایج برتر در صفحات جستجو قرار دهند.

اساس بازاریابی سئو چیست؟

گوگل و سایر موتورهای جستجو می خواهند بهترین خدمات را برای استفاده کنندگان خود فراهم آورند و به همین خاطر است که در نتایج صفحات جستجو مطالبی را در رتبه بالاتر قرار می دهند که هم کیفیت بالاتری دارند و هم با آنچه جستجوگر جستجو می کند کاملاً مرتبط باشد.

برای این منظور ربات های موتورهای جستجو در صفحات مختلف سایت ها می خزند و آن ها را پیمایش می کنند تا بتوانند درک کنند که هر صفحه در مورد چیست. این کار باعث می شود که نتایج مرتبط تری را به افرادی که در جستجوی کلمه کلیدی خاص یا مفاهیم و موضوعات خاصی هستند، نشان دهند.

همچنین موتورهای جستجو مطالب وب سایت ها را از لحاظ خوانایی و راحتی دسترسی بررسی می کنند و به سایت هایی که از این جهات کاربر پسند باشند در نتایج SERP رتبه بالاتری می دهند.

پس سازمان ها برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو در کلمات و عبارات کلیدی خاص، از سئو استفاده می کنند. با سئو و گسترش قابلیت مشاهده شدن خود توسط موتورهای جستجو، می توانید مشتریان بالقوه بیشتری را جذب کنید.

فاکتورهای مؤثر در سئو

فاکتورهای مؤثر در سئو

فاکتورهای مؤثر در سئو

آیا بهینه سازی برای موتورهای جستجو واقعاً  کار می کند؟

پاسخ بله است. بازاریابی سئو به شرط اینکه به طور صحیح اجرا شود به شما کمک می کند که نتایج عالی کسب کنید.

حالا ببینیم که این فاکتورهای مؤثر چه هستند؟

گوگل به عنوان سردمدار موتورهای جستجو، هیچوقت به طور دقیق الگوریتمی را که برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کند، ارائه نمی دهد.

با این حال تجربه به ما، درک خوبی از آنچه برای کسب نتایج برتر در صفحه نتایج جستجو( SERP )، لازم است، داده است. با ما در این تجربه همراه باشید:

نقش بازاریابی محتوا در سئو:

محتوا از یک طرف در جذب موتورهای جستجو مؤثر است و از طرف دیگر در برقراری ارتباط با کاربری که به سایت شما سر می زند.

محتوای شما می تواند نوشتاری و یا بصری (عکس، اینفوگرافیک، ویدئو و …) باشد. می تواند برای صفحات سایت تهیه شده باشد یا برای شبکه های اجتماعی. کتاب الکترونیکی یا ویدئوی آموزشی باشد.

در سال های اخیر با توجه به اینکه کاربران فرصت چندانی برای گذراندن در سایت ندارند استفاده از محتواهای بصری تأثیرگذارتر و جذاب تر شده است. همچنین محتوای متنی که از روایی و خوانایی برخوردار است و مطالب مفید و مرتبط را در اختیار خوانندگان قرار می دهد، باعث می شود کاربر مدت زمان بیشتری را در سایت شما بگذراند و به شما اطمینان کند به گونه ای که به سایر مطالب شما هم گذری داشته باشد.

این یعنی گام اول را برای ترغیب مشتری به خرید یا استفاده از خدمات خود برداشته اید.

پس برای اینکه محتوای بهینه برای موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان از سایت خود تهیه کنید باید مطالب متنوعی را تهیه کنید که هم خوب نوشته شده باشند و هم در مورد موضوعات مورد علاقه مخاطبانتان باشد.

پس از آن باید به سئوی کلمات کلیدی و عبارات کلیدی بپردازید. کلمات و عبارات کلیدی همان کلمات و یا عباراتی هستند که کاربران هنگامی که به دنبال پاسخ سؤالی می گردند و یا در جستجوی پیدا کردن محصول و یا خدمات خاصT در جستجوهای خود تایپ می کنند. پس محتواهایی را باید ایجاد کنید که در مورد کلمات کلیدی باشد که در کسب و کار شما مخاطبان به دنبال آن می گردند. در اینصورت با جستجوی بیشتر آن کلمات کلیدی، شما هم شانس دیده شدن بیشتری پیدا می کنید.

فاکتور دیگر تأثیر گذار در مقوله تولید محتوا بروز رسانی است. یعنی اینکه شما هرچند وقت یکبار محتوای جدیدی را به سایت خود اضافه کنید یا اینکه محتواهای قدیمی را بازنگری نمایید. این بازنگری می تواند شامل اضافه کردن اطلاعات جدید و یا آمار به روز شده باشد.

ناگفته نماند که تولید محتوا به زمان و همچنین منابع نیاز دارد ولی ارزشی که ایجاد می کند غیر قابل انکار است.

بهینه سازی سئوی داخلی

بهینه سازی سئوی داخلی

بهینه سازی سئوی داخلی:

فاکتورهای سئوی داخلی آن اعمالی هستند که در وب سایت شما انجام می شود.

این اعمال در واقع همان فعالیت هایی هستند که شما کنترل کاملی روی آن ها می توانید داشته باشید، و شما می توانید بارها و بارها برای ارتقاء آن فاکتورها تلاش کنید. این فاکتورها علاوه بر بازیابی محتوا که جداگانه به آن پرداخته ایم، شامل موارد زیر می شود که به شما در کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجوی گوگل، کمک می کند.

 •  برچسب عنوان

عنوان در هر صفحه ای به موتورهای جستجو می گوید که مطالب آن صفحه در چه موردی است؟

این عنوان باید 70 کاراکتر و یا کمتر باشد. و باید شامل کلمه کلیدی شما که محتوایتان بر آن متمرکز است و نام برند شما باشد.

 • توضیحات متا

توضیحات متا به موتورهای جستجو یک کم بیشتر در مورد اینکه هر صفحه از سایت شما در مورد چیست، اطلاعات می دهد. همچنین به خوانندگان این امکان را می دهد که بهتر متوجه شوند که آن صفحه درباره چیست. و آیا با آنچه مد نظرشان است مرتبط است یا خیر؟

این توضیحات باید شامل کلمات و عبارات کلیدی و همچنین جزئیات کافی در خصوص آنچه محتوا درباره آن است، باشد.

 • زیر عنوان ها

تنها کاربرد زیر عنوان ها برای ساده تر شدن متن برای خوانندگان نمی باشد. بلکه با افزایش خوانایی محتوا، SEO سایت شما هم ارتقاء پیدا می کند.

شما می توانید از زیر عنوان های H3 , H2 و H4 برای اینکه بهتر به موتورهای جستجو بفهمانید که درباره چه چیزی صحبت می کنید، استفاده نمایید.

توجه داشته باشید هر آنچه تحت یک زیر عنوان می نویسید باید همخوانی کامل با آن زیر عنوان داشته باشد، و لزومی ندارد که حتماً شامل عنوان اصلی و کلمه کلیدی باشد. این بدان معنی است که هر یک از زیر عنوان ها یک  جزیره محتوایی را تشکیل می دهند که با عنوان اصلی ارتباط معنایی دارند. مثلاً زیر عنوان ” توضیحات متا” در این نوشته با بهینه سازی سئو داخلی ارتباط مفهومی دارد اگرچه متن این زیر عنوان شامل کلمه “سئو داخلی”  نمی باشد.

 • لینک های داخلی

ساخت لینک های داخلی یا لینک های پیوندی به محتواهای دیگر در سایت، به موتورهای جستجو کمک می کند که بهتر سایت شما را بشناسند. به عنوان مثال ما در این نوشته که در خصوص سئو می باشد، با لینک دهی به صفحه خدمات سئو در سایت سئو کار برتر، هم شما را با خدمات سئو خودمان بیشتر آشنا می کنیم و هم به موتورهای جستجو می گوییم که مطلب ما کاملاً مرتبط با سئو است.

 • عنوان تصویر و برچسب alt

وقتی از تصویر در صفحات سایت خود و یا مقالات وبلاگ استفاده می کنید این تصویر باید دارای عنوان باشد. همچنین داشتن برچسب alt بخصوص اگر تصویر به گونه ای باشد که بتواند حاوی کلمه کلیدی و یا عبارات کلیدی باشد، به سئوی سایت شما کمک می کند. این کار باعث می شود که موتورهای جستجو عکس ها را بهتر ایندکس کنند. چرا که وقتی کاربران با آن کلمه کلیدی عکسی را جستجو می کنند، برچسب alt در نمایان شدن آن عکس مؤثر است.

همچنین برای سئوی داخلی، توجه به نکات ساده ولی پر اهمیت زیر را فراموش نکنید:

 • وقتی استراتژی استفاده از کلمات کلیدی خاصی را پیاده سازی می کنید، مراقب باشید که زیاده روی نکنید. وقتی بیش از حد از کلمه کلیدی استفاده کنید گوگل صفحه شما را پنالتی می کند. همچنین مطمئن شوید که هر بخش از محتوای شما روی یک یا دو کلمه کلیدی متمرکز باشد. این کار اطمینان سازی می کند که محتوای شما تخصصی و مرتبط است.
 • استفاده همزمان از چندین کلمه کلیدی در یک محتوا ممکن است باعث تأثیر منفی بر سئو شود چرا که این کار سبب می شود محتوای شما از غنای کافی برخوردار نباشد و نتواند روی یک موضوع بخصوص تمرکز کند.
 • اگر چه محتوا در بهینه سازی نقش کلیدی را ایفا می کند ولی نباید از توجه به طراحی صفحات سایت خود غافل شوید. چرا که بخشی از فرآیند سئو به این که اصول سئو در تمام صفحات و بخش های وب سایت شما رعایت شده باشد، بر می گردد. پس به طراحی کاربر پسند وب سایت خود توجه ویژه ای داشته باشد تا موتورهای جستجو هم بتوانند به راحتی در لابلای صفحات و مطالب شما بخزند و جایگاه آن ها را ارتقاء دهند.

بهینه سازی سئوی خارجی

سئو خارجی هم به اندازه سئو داخلی در بهینه سازی سایت شما مؤثر است. اگرچه شما نمی توانید به طور مستقیم روی عوامل سئو خارجی سایت خود احاطه داشته باشید ولیکن راه هایی وجود دارد که بتوانید شانس خود را در بهبود سئو خارجی بالا ببرید. در این جا چند نمونه تأثیرگذار از این فاکتورها را که رتبه سایت شما را بالا می برد، برایتان آورده ایم:

 • اعتمادسازی با لینک های خارجی معتبر

روز به روز بر اهمیت اعتمادسازی در افزایش رتبه گوگل سایت افزوده می شود. برای گوگل مهم است که شما سایتی قانونی داشته باشید که کاربران بتوانند به آن اعتماد کنند.

یکی از بهترین راه های اعتماد سازی ساخت بک لینک های با کیفیت از سایت های معتبر است. اما مراقب سایت های اسپم با لینکهای خود باشید، چرا که باعث می شوند به راحتی و با سرعت از دید موتورهای جستجو پنهان بمانید.

در عوض بکوشید تا با سایت های معتبر و تأثیر گذار و همچنین طرفداران پرمخاطب ارتباط برقرار کنید تا لینک واقعی و معتبر برای سایت خود بدست آورید.

 • سیگنال های خارجی

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در سئو خارجی، سیگنال های اجتماعی مانند لایک و اشتراک گذاری است. وقت پای ارتقاء رتبه در میان باشد همه به دنبال سهم بردن از اینفلوئنسرها می باشند. پس بیایید:

محتوای باکیفیت و ارزشمند تولید کنید تا سهم شما از به اشتراک گذاری بیشتر شود. هر چه محتوای شما جالبتر و مخاطب پسند تر باشد احتمال اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی بیشتر است. به تبع آن وقتی مخاطبان به محتوای شما اعتماد می کنند موتورهای جستجو نیز به شما اعتماد می کنند.

بهینه سازی سئو تکنیکال

برخی از اقدامات تکنیکال برای سئوی سایت شما :

 •  ایجاد نقشه سایت و ارسال آن برای موتورهای جستجو، به آن ها در خزیدن و جستجو در سایت شما کمک می کند. همچنین آن ها را قادر به درک بهتر محتواهای موجود در سایت شما می کند.
 • نکته دیگر در خصوص طراحی وب سایت شما این است که حتما واکنش گرا باشد. یعنی در موبایل و تبلت شالوده آن به هم نریزد و متناسب با هر دستگاهی صفحات را نشان دهد. شما به عنوان یک کاربر بهتر می دانید که امروزه استفاده از موبایل برای جستجو در اینترنت مرسوم تر است.
 • کد نویسی استاندارد، نشانه گذاری استاندارد و افزایش سرعت بالا آمدن سایت و لود مطالب از دیگر مواردی است که نقش تکنیکی در سئو سایت شما دارد.

سئو کلاه سفید در تقابل با سئو کلاه سیاه

تا این جا درباره این که سئو چیست و چه کارهایی می توانیم برای بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو انجام دهیم، صحبت کردیم. وقتی پای سئو به میان می آید، سازمان ها دو روش متفاوت را برای بهینه سازی سایت خود انتخاب می کنند. سئو کلاه سفید یا سئو کلاه سیاه

برخی از شرکت ها در صدد این هستند که از سئو استفاده کنند تا بتوانند سریعتر رتبه بالاتری بدست آورند و با بهتر دیده شدن در کوتاه مدت درآمدزایی قابل توجهی داشته باشند.

سئو کلاه سیاه فقط بر تاکتیک هایی که برای بهینه سازی برای موتورهای جستجو می باشد، تمرکز دارد. این یعنی اینکه سازمان ها به کاربرانی که می خواهند محتوایشان را بخوانند و از صفحات سایتشان استفاده کنند، توجه نکنند.

این قبیل شرکت ها برای بهبود سریع رتبه خود، قوانین را دور می زنند و یا آن ها را زیر پا می گذارند. در نهایت این رویکرد باعث تولید صفحاتی می شود که خواندن آن ها برای کاربران دشوار است و بی معنی به نظر می رسد.

این شرکت ها اگرچه سریعتر به رتبه بالا می رسند اما به سرعت، توسط موتورهای جستجو، دستشان رو می شود و جریمه می شوند. پس استفاده از black hat، یعنی اینکه فاتحه سایت خود را بخوانید.

در مقابل آن سئو کلاه سفید روشی پایدار برای ارتقاء وب سایت شما برای داشتن کسب و کاری پایدار و همواره در اوج، می باشد. در این رویکرد به جای اینکه بر موتورهای جستجو تمرکز شود، بر کاربران و نیاز آن ها و بهبود تجربه کاربری آن ها در گشتن بین مطالب وب سایت شما تمرکز می شود در عین حال به قوانین موتورهای جستجو در بهینه سازی نیز توجه می شود.

فراموش نکنید که زمان می برد تا سئو اصولی، معجزه خود را نشان دهد و نمی توان یک شبه به نتایج سودمند آن رسید. در واقع ماه ها طول می کشد که شما از نتیجه سخت کوشی خود برای بهینه کردن سایتتان، لذت ببرید. ولیکن این سئو برای سالها ترافیک ارگانیک را به سایت شما روانه می کند.

اگر تا به حال برای سئوی اصولی سایت خود اقدام نکرده اید، تیم حرفه ای ما در سئو کار برتر، آماده ارائه خدمات باکیفیت سئو به شما هستند تا رتبه سایت شما را برای موتورهای جستجو بهبود دهند و ترافیک طبیعی را به سمت سایت شما سرازیر کنند.

همین امروز با ما تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

حتما وبلاگ مولتی رایان را مشاهده کنید .

 

محتوای جدول

سلام

به سئو کار برتر خوش آمدید